PPoradnik Zdrowia
Właściwości i zastosowanie zimnotłoczonego oleju makowego
18 lipca 2019
Olej makowy jest doskonałym dodatkiem do sałatek, surówek, dodatków takich jak ziemniaki, ryż i kasze oraz pieczywo nadając potrawom delikatny orzechowy smak i specyficzny zapach nasion maku. Pozyskiwany jest w procesie zimnego tłoczenia nasion maku, czemu zawdzięcza swoje właściwości. Nie może być jednak poddawany obróbce termicznej, ponieważ składniki w nim zawarte tracą wtedy swoje prozdrowotne działanie.
Z uwagi na zawartość substancji, takich jak nienasycone kwasy tłuszczowe, oraz rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E, stosowany jest nie tylko w gastronomii, ale i także w kosmetologii. Spożywanie oleju makowego wraz z potrawami bardzo dobrze wpływa na pracę naszego organizmu, ponieważ wspomaga on układ nerwowy, reguluje pracę nerek i wątroby, a także przyśpiesza gojenie się ran, owrzodzeń i odleżyn, korzystnie wpływa także na pracę serca i obniża poziom szkodliwego cholesterolu. Stosowany od zewnątrz - wprowadzony jako element pielęgnacji skóry i włosów, świetnie nadaje się dla skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Działa korzystnie na uelastycznianie skóry, dlatego często znajdziemy go w składzie kosmetyków do ciała o działaniu wyszczuplającym, a w dodatku pomaga modelować sylwetkę i wspomaga redukcję cellulitu. Stosowany w pielęgnacji włosów nadaje im blask i zdrowy wygląd.
Olej makowy wykorzystywany jest nie tylko w gastronomii i kosmetologii. Wykorzystuje się go również do celów technicznych, na przykład wyrabiając farby dla artystów lub produkując mydło.
Zalecana dzienna dawka spożycia tego oleju to 1-2 łyżki. Litr oleju makowego produkuje się z 4 kilogramów nasion maku. By nie stracił on swoich prozdrowotnych właściwości, musi być przechowywany w lodówce i przyjmowany na zimno, ponieważ podgrzanie doprowadzi do utracenia jego prozdrowotnych właściwości.
Komentarze